Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Przelewicach

Dobry start

DOBRY START

To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na dochód.

  • Dla kogo wsparcie?

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24 roku życia.

 

Ważne!

  • Świadczenie dobry start przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole  (a szkoła  w rozumieniu przepisów rozporządzenia oznacza szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno- -wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.
  • Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. „zerówce” prowadzonej w szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

 

  • Jak otrzymać świadczenie dobry start?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek  do Ośrodka Pomocy Społecznej w Przelewicach.

  • Kiedy złożyć wniosek?

Wniosek – podobnie jak wnioski o świadczenie wychowawcze z programu „Rodzina 500+” – będzie można składać już od 1 lipca online przez stronę Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl oraz przez bankowość elektroniczną, a od 1 sierpnia drogą tradycyjną (papierową).

W związku z realizacją rządowego programu „Dobry start” informujemy, że od 1 lipca br. można już składać wnioski o ustalenie prawa do świadczenia „dobry start” wyłącznie w formie elektronicznej:

  • za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej,
  • przez Internet (dla osób posiadających tzw. Profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny)
  • za pomocą portalu EMPATIA prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup

Ważne! Wniosek należy złożyć do 30 listopada.

 

  • Kiedy rodzina otrzyma wsparcie?

 

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie 2 miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o świadczenie dobry start w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

Wzór wniosku https://www.gov.pl/web/rodzina/wzory-wnioskow-o-swiadczenia-dla-rodzin-aktualizacja-na-dzien-29052018-r-do-stosowania-takze-na-okres-20182019

Więcej informacji na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Termin złożenia wniosku

 

Wypłata świadczenia

Od 1 lipca do 31 sierpnia

do 30 września

 

Od 1 września do 30 listopada

do 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku

 

Wniosek złożony po 30 listopada pozostanie bez rozpatrzenia

 

Korespondencja zwrotna dotycząca świadczenia wysyłana będzie do Państwa z adresu mailowego

OPS w Przelewicach: ops_przelewice@wp.pl

 

W przypadku, gdy wnioskodawca  nie wskazał adresu poczty elektronicznej,  informację o przyznaniu w/w  świadczenia można uzyskać w  Ośrodku Pomocy Społecznej w Przelewicach.

 

Drogą listową będzie przesłane jedynie wezwanie o uzupełnienie braków we wniosku, decyzja o odmowie przyznania świadczenia Dobry start i rozstrzygnięcie w sprawie nienależnie pobranego świadczenia.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Beata Kowalewska 12-08-2019 13:43:30
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Beata Kowalewska 12-08-2019
Ostatnia aktualizacja: Beata Kowalewska 12-08-2019 13:43:30